Choď na obsah Choď na menu
 


ILUSTRÁCIA: MARTINA PAVLOVÁ
Robiť si radosť je veľmi dôležité. Z času na čas treba myslieť aj na seba, veď je to také príjemné! No nielen preto. Často sú to práve drobné radosti, ktoré nás držia pri zdravom rozume. A preto:

1. Urobte radosť niekomu inému.

Naozaj to takto funguje. Darovaná radosť sa vám napodiv vždy vráti, dokonca najmenej v dvoch vlnách. Prvá vás zasiahne, hneď ako niekoho potešíte, druhá zajtra, o mesiac či o rok. Napríklad. Pozvali ste sesternicu z Oravy na víkend do Bratislavy? Bez manžela, bez detí, bez povinností? Ona príde a teší sa ako malá? Máte radosť, že má radosť? No tak to je presne ono. Urobí sesternica o rok to isté, len v obrátenom garde? Tešíte sa znovu? Tak vidíte.

2. Robte, čo vás baví.

Fakt, že v práci strávime trištvrte života, môže pôsobiť aj deprimujúco, pokiaľ nezistíte, ako z toho von. Fígeľ je v tom, že treba robiť, čo vás naozaj baví. Ak prejavujete silné sklony k lozeniu po skalách a vareniu čaju vo vysokohorskej chate, asi by ste nemali ísť do hlavného mesta na konkurz na miesto úradníka - špecialistu na prekladanie spisov zľava doprava. Radšej sa posnažte, aby ste našli prácu svojich snov. V opačnom prípade choďte na ten konkurz.

3. Dobre sa vyspite.

V prípade, že si statočne nesiete svoj spánkový deficit už niekoľko mesiacov či nebodaj rokov, môže vás táto rada aj rozzúriť. Počkajte, kým zúrivosť prejde, a choďte si ľahnúť. Nedá sa? Deti? Práca? Starosti? Sedemdesiata ôsma časť obľúbeného seriálu? Ale prosím vás! Keď sa vyspíte, zistíte, že deti prežili, prácu za vás nikto neurobil, starosti zostali, v obľúbenom seriáli sa nič zásadného neudialo, len vy ste iná - oddýchli ste si.

4. Urobte si čas pre seba.

Nie hodinu, aby ste stihli ožehliť. Nie dve hodiny, aby ste stihli upratať. Nie tri hodiny, aby ste stihli navariť nedeľný obed a upiecť koláč. Musíte si nájsť aspoň päť hodín na manikúru, pedikúru, kozmetiku a masáž. Objednajte sa ku kaderníčke a potom tam aj choďte, vaša hlava si to už zaslúži. Môžete si tiež čítať v kaviarni knihu, čo ste si pred piatimi rokmi kúpili pre radosť a dostali ste sa po tretiu stranu. Je jedno, čo urobíte. Hlavne pritom odbúrajte známy tik, že sa bez vás zrúti domácnosť aj pracovisko. A nesnažte sa pod rôznymi zámienkami z "času pre seba" vykľučkovať. Tých (najmenej) päť hodín sa myslí vcelku.

5. Pozvite milých príbuzných.

Dôraz sa pritom kladie na slovíčko "milých". Ak sa príjemné piatkové popoludnie natiahne na nepríjemný predĺžený víkend a vy sa už v sobotu večer nenormálne tešíte do práce, dôraz nebol dostatočný.

6. Dobre nakŕmte deti.

Ony vám potom porastú ešte rýchlejšie. A nie je radosť obliekať im tričko za tričkom a zisťovať, že ich šatník je po troch mesiacoch opäť na nule? Nie je radosť zasa vidieť nohy ako potápka, vytŕčajúce z ďalších beznádejne krátkych nohavíc? Nie je radosť behať potom po obchodoch, míňať peniaze na nové oblečenie a zistiť, že šatník ste obnovili a na nule je pre zmenu vaše konto?

7. Vychutnajte si dobré jedlo.

Aj párky s pivom majú niekedy svoje čaro, ale my tu hovoríme o stolovaní. Nikdy nezabudnem na istý večer pri sviečkach v Nice, keď na stole našich hostiteľov defilovalo šesť chodov. Stolovali sme štyri hodiny. Nešlo o to, aby sme sa najedli do popuku, francúzska kuchyňa je predsa len nastavená inak. Veľké taniere a na nich malé, esteticky a nápadito naaranžované porcie. Pointa je v tom, že sme sa príjemne bavili, jedlo sme si vychutnávali, pookriali sme na tele aj na duši. Na tento účel je v podstate použiteľný aj vyprážaný rezeň so zemiakovým šalátom, ak je servírovaný s fantáziou. A tej sa medze nikdy nekladú.

8. Vymeňte detail v byte.

Teraz nemáme na mysli manžela. Pozrite sa kritickým okom na svoje závesy, vankúšiky, svietniky či lampy. Postavte vázu na iné miesto, posuňte kreslo, navlečte stoličkám "obleky". Všetky časopisy o bývaní vás predsa presviedčajú, že to zaberá, tak prečo by ste im nemali veriť?!

9. Choďte s kamarátkou na kávu.

Je to forma psychoterapie, len oveľa lacnejšia. Vyrozprávate sa obidve, načrtnete staronové riešenia vašich donekonečna sa opakujúcich problémov s tými istými mužmi, svokrami a šéfmi, určite len v dobrom spomeniete neprítomných. O mesiac si to s radosťou zopakujete, lebo o témy nikdy nie je núdza.

10. Choďte na víkend do Paríža.

Alebo na chalupu do Plaveckého Štvrtka. Vybočenie z každodenného stereotypu je povznášajúce, aj keby ste sa už pri balení mali do krvi posekať s celou rodinou. Nakoniec, zvýšenie hladiny adrenalínu vraj vyvoláva v mozgu pocity eufórie. Či už sa potom budete s ľahkou hlavou prechádzať po Elyzejských poliach alebo po hubárskom lese na Záhorí, je vlastne jedno.

11. Kúpte si pekné a pohodlné topánky.

Doma sa potom tvárte, že nevidíte manželove krivé ústa (toľko peňazí za topánky?!). Nenápadne odveďte rozhovor na jeho predraženú skrinku s náradím, ktorá už tretí rok v komore odpočíva v pokoji, zatiaľ čo sa celá rodina ešte stále potkýna o nepribitý prah, ktorý bol dôvodom kúpy náradia. Len vy viete, že ak nebude chuderka vaša noha napchatá v špicatej umelej hmote, s radosťou vás odnesie do práce, ku kaderníčke, do Paríža či na Záhorie.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.